WAŻNA INFORMACJA❗️
Co robić gdy znajdziesz bezdomnego/błąkającego się psa❓
 
Wielokrotnie dzwonicie do nas, ale to nie my zajmujemy się odławianiem psów. Tym MA OBOWIĄZEK zajać się jednostka, która ma z gminą/miastem umowę lub ma zlecone tym właśnie się zajmować. Jest to finansowane z budżetu gminy czyli z naszych podatków.
Jeśli jakaś gmina/miasto nie posiada takiej jednostki to jest to równoznaczne z niedopełnieniem przez gminę ustawowego obowiązku.
W praktyce wygląda to tak, że jeżeli widzimy błąkającego się tudzież bezdomnego psa należy:
– skontaktować się z Urzędem Miasta lub Gminy i przekazać sprawę wraz z opisem psa i dokładną lokalizacją gdzie pies się znajduje
– może zdarzyć się tak (co jest częste), że Urząd będzie już zamknięty, co wtedy❓
Jeśli na danym terenie jest Straż Miejska, kierujecie sprawę tam, jeśli jej nie ma – dzwonicie do najbliższej jednostki Policji, która powinna wiedzieć z jakim schroniskiem gmina/miasto ma podpisaną umowę i zgłosić zwierzę do tego właśnie schroniska. Często jest tak, że jeżeli na terenie danego miasta/gminy nie ma schroniska – nie będziecie mogli zgłosić takiego zwierzaka osobiście bezpośrednio do schronu, tylko musi to zrobić Urzędnik Gminny, Straż Miejska lub Policja. Wiem, głupota, ale takie są procedury na które my wpływu nie mamy.
 
ZWIERZĘTA POWYPADKOWE
Tutaj każde miasto/gmina ma obowiązek mieć umowę z lekarzem, który będzie świadczył usługę w takich właśnie przypadkach 24h. I procedura jest taka sama – jeśli zajście miało miejsce w godzinach urzędowania Urzędu – dzwonicie do Urzędu. Jeśli po godzinach – Straż Miejska, Policja. W niektórych przypadkach gminy publikują na swoich stronach nr telefonu do lekarza, który świadczy taką usługę i wtedy dzwonicice bezpośrednio pod taki numer.
 
NIE DAJCIE SIĘ ZBYĆ, NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK: Skoro wszedł do Pani/Pana na posesję to staje się Waszą własnością. To bzdura, ale wiemy, że takie sytuacje miały miejsce. Absolutnie to tak nie działa i każda gmina w Polsce ma obowiązek zapewnić zwierzęciu schronienie. USTAWA DO TEGO ZOBOWIĄZUJE.
 
Niestety z kotami, które nie są powypadkowe jest dużo wiekszy problem, który wynika z niejasno sformułowanej Ustawy (która mamy nadzieję sie zmieni), ale o tym w następnym artykule.