Fundacja „Zwierzęca Arkadia”, Ośrodek Zwierząt Pokrzywdzonych i Miejski Punkt Zatrzymań Psów – o co chodzi❓


Osoby, które od dawna śledzą nasze działania, wiedzą jak działamy. Ale jest wiele osób, które od niedawna obserwują naszą stronę i wspierają to co robimy, więc chciałam napisać parę słów na temat tego jaki mamy sposób działania by nie było niedomówień, jakie się ostatnio pojawiły.


PUNKT ZATRZYMAŃ PSÓW CZYLI MIEJSKA PRZECHOWALNIA znajdująca się na terenie Zakładu Zieleni Miejskiej w Pszczynie:

✅ Jest to miejsce WŁASNOŚCI GMINY PSZCZYNA gdzie trafiają psy bezdomne odłowione na terenie gminy Pszczyna. Nasza Fundacja świadczy tam usługi WOLONTARIACKIE, nie jesteśmy właścicielami Punktu i psów tam przebywających, tak jak i nie jesteśmy w Przechowalni zatrudnieni. Jeździmy tam by zabrać psiaki na spacer, zrobić im zdjęcia by ogłaszać i szukać domów, ogłosić psy nowo przybyłe w celu namierzenia właściciela.2 lata temu dzięki wsparciu sponsora strategicznego, firmy Auto Partner, udało się w Przechowalni postawić 20 nowiutkich kojców wraz z budami, by psy miały więcej miejsca i bezpieczniejsze warunki oczekiwania na adopcję (za co z całego serca dziękujemy Auto Partnerowi i będziemy wdzięczni do końca życia). W Przechowalni każdy pies ma teraz osobny kojec, nie tłoczą się po kilka w jednym, nie muszą rywalizować o miejsce do spania i jedzenie. Pomagamy tam od ponad 8 lat, czyli dłużej niż istnieje Fundacja „Zwierzęca Arkadia”, bo zaczęliśmy tam jeździć jeszcze jako osoby prywatne, nie zrzeszone w żadnej organizacji. Niestety ilość zwierząt potrzebujących naszej pomocy zdecydowanie przerosła nasze możliwości jako osób prywatnych, dlatego powstała Fundacja.


OŚRODEK ZWIERZĄT POKRZYWDZONYCH W GRZAWIE

✅ To miejsce powstało w 2014 roku. Znaleźliśmy gospodarstwo dość blisko naszego miejsca zamieszkania, które wzięliśmy w dzierżawę. Ze względu na wysokie koszty utrzymania koni w pensjonatach, stwierdziliśmy, że taniej nam wyjdzie trzymać je w jednym miejscu, zajmować się nimi osobiście i przy okazji zyskać miejsce na kolejne 7 koni, psy i koty. W Ośrodku mieszka 11 naszych uratowanych koni (ogólnie koni pod opieką mamy 15, ale 4 stoją w pensjonatach, bo brakło nam wolnych boksów), 3 świnki, 2 kozy, psy i koty. Psy które trafiają do Ośrodka, są to w większości psy zabrane z Punktu Zatrzymań Psów w Pszczynie (czyli takie, których stan zdrowia nie pozwalał na dalsze pozostawienie psa w tym miejscu, chore, stare, psy które kompletnie nie radziły sobie w warunkach schroniskowych), pomagamy również innym schroniskom, przyjmując do Ośrodka psy, które w warunkach schroniskowych nie mają szans na adopcję, do Ośrodka trafiają też psy odebrane w drodze interwencji oraz psy których właściciele się zrzekli na rzecz naszej Fundacji. NIE ODŁAWIAMY PSÓW BEZDOMNYCH! TYM MA OBOWIĄZEK ZAJĄĆ SIĘ KAŻDA GMINA (jest to ustawowy obowiązek)! Co jest równoznaczne z tym, że Ośrodek nie jest schroniskiem. Miejsca tutaj mamy mocno ograniczone, nie możemy sobie wziąć na głowę więcej zwierząt niż jesteśmy w stanie ogarnąć i więcej niż jest w stanie się zmieścić. Tak jak zawsze powtarzam – u nas liczy się jakość opieki. Psy i koty wychodzące do adopcji prosto z Ośrodka, są przygotowane do adopcji pod kątem weterynaryjnym (kastracja/sterylizacja, szczepienia, odrobaczanie, odpchlenie, czipowanie, rejestracja w bazie safe-animal), psy są uczone podstawowych zasad domowych, spacerowania na smyczy, zachowania czystości. Dzięki czemu minimalizujemy ewentualny zwrot psa z adopcji z powodu w/w problemów, a z doświadczenia wiemy, że są to najczęstsze przyczyny.


Mam nadzieję, że trochę niektórym rozjaśniłam jak wyglądają nasze działania 🙂 Mimo wszystko, nadal uważam, że robimy zbyt mało. Zwierząt w potrzebie niestety ciągle przybywa, dlatego ciągle kombinujemy, co zrobić by pomóc większej ilości zwierząt. Ciągle poszukujemy domów tymczasowych dla psów i kotów, bo tych jest jak na lekarstwo. Zazwyczaj głównym problemem jest znalezienie miejsca gdzie można by umieścić kolejnego zwierzaka i fundusze na jego utrzymanie.
Jeśli macie jakieś pomysły co do tego jak ulepszyć pomoc dla zwierząt, jesteśmy otwarci na sugestie 🙂