Szanowni Państwo,
za każdym razem gdy znajdziecie wałęsającego się psa lub kota prosimy Was o zgłoszenia do gmin w tej sprawie – i nie wynika to z naszej złej woli. Zgodnie z przepisami to na gminach spoczywa obowiązek udzielenia pomocy zwierzętom powypadkowym jak i zabezpieczenie zwierząt wałęsających się, których właściciela ustalić się nie da. To wszystko należy do tzw. zadań własnych gmin.
Gminy MAJĄ NA TO PIENIĄDZE. Mają obowiązek mieć umowy m.in z jednostkami wytyczonymi do całodobowej opieki wet., schroniskiem, jednostką zajmującą się tzw. odłowem zwierząt.
 
Wielu nie chce tego zgłaszać z powodu „odbijania się od ściany”, opieszałości czy spychologii. Zrozumiałe. Ale musicie Państwo zrozumieć również, że bez tych zgłoszeń gminy nie dowiedzą się jak duży problem mają na swoim terenie i nic w tej materii się nie zmieni. Przez długich 10 lat to my ZA DARMO ogarnialiśmy ten cały syf. I przez to, że my to robiliśmy – teraz gminy nie widzą totalnie żadnego problemu, dlatego m.in. nie ma ziemi pod schronisko, jesteście odsyłani w absurdalny sposób ze znalezionym zwierzakiem lub nagle stajecie się „właścicielami” podrzuconego zwierzęcia (ABSURD!!!!).
 
Dlatego teraz należy to zmienić – tym postem chcemy Wam pokazać jakie obowiązki mają gminy i z jakich przepisów te obowiązki wynikają. Mając tę wiedzę, łatwiej będzie Wam wymóc na gminach spełnienie tego do czego są powołane i za co odpowiedzialne, trudniej będzie Was zbyć tekstem: „my się tym nie zajmujemy” (co jest oczywiście kolejną bzdurą). Postaramy się wrzucać krótkie treści, by nie zarzucać Was ogromem tekstu. Takich postów będzie kilka, bo temat jest obszerny.
 
W przypadku odmowy z gminy – za każdym razem prosimy Was o wysłanie do nas maila z opisem sytuacji i nazwiskiem urzędnika wraz z powodem odmowy udzielenia pomocy zwierzęciu: mail: zwierzeca_arkadia@poczta.fm
 
Tylko z Waszą pomocą i z Waszym osobistym działaniem możemy coś zmienić długofalowo dla zwierząt z naszego terenu. W przeciwnym razie dalej będziemy się kręcić w kółko, a nam do tego kręcenia się już brakuje sił, pieniędzy i możliwości.
Wiemy, że w niektórych gminach otrzymujecie Państwo informację, że z bezdomnymi kotami to do nas, bo mamy umowę. BZDURA I KŁAMSTWO! Nigdy z żadnym samorządem nie podpisywaliśmy żadnej umowy na opiekę nad BEZDOMNYMI kotami❗
 
Na zdjęciach macie Państwo najważniejsze w tym temacie fragmenty dot. zapewnienia całodobowej opieki dla zwierząt powypadkowych jak i obowiązek zabezpieczenia ZWIERZĄT (tak, kot to też zwierzę), których właściciela nie da się ustalić.
Posiłkowaliśmy się fragmentami z poradnika Pani Anny Muś i Aleksandry Hajduk pt. „Obowiązki gmin i miast wobec zwierząt”, cały poradnik znajdziecie tutaj, wraz z omówieniem poszczególnych kwestii: https://www.cbpr.us.edu.pl/…/Obowiazki_gmin_i_miast.pdf
 
Wyedukowane społeczeństwo może więcej, wiele gmin bazuje na niewiedzy obywatelskiej i najwyższa pora to zmienić
❗